top of page

- Морис Де Хонд -

“"Проблемите в традиционната образователна система са два. Единият е учебният план, който е базиран на света отпреди 50 - 100 години. Учениците трябва да се подготвят за бъдещето, когато интернетът, мобилните устройства и изкуственият интелект ще играят много по-голяма роля дори от днес. Вторият проблем е в начина на организация на училищата. Да има един учител и 30 - 50 ученици е било необходимо преди заради по-индустриалния модел на образованието. Днес благодарение на технологиите е възможен един по-персонализиран подход, въз основа на нивото и потребностите на всеки ученик."”

Философия и педагогически възгледи

Визия, философия и иновация

Тривиализирането на обучението води до тенденцията учебното съдържание и разглежданите въпроси да се редуцират съобразно училищните нужди. Обучението днес е зле съобразено с детските способности и става причина да се дискутират теми и въпроси, които са добре познати на учениците, без да се насочва тяхното внимание към нови гледни точки. Така обучението засяга само елементарни знания, без да докосва същността на разглежданите проблеми.

В същото време много учебни програми по различни предмети имат стремеж за постигане на прекалена научност.  Многоперспективното мислене, формирането на възгледи на базата на преживяванията и жизнения опит на децата, остават на заден план при разглеждането на обектите и явленията само от гледната точка на една научна област. Така обучението се отдалечава от практическата част на живота и се капсулира в рамките на научната терминология.

Днес в класната стая все по-трудно и безрезултатно се развива системата от интелектуални и практически умения и навици за наблюдение, анализ, сравнение, обобщение и пренос на знанията. Все по-рядко се прилагат основни принципи в обучението по различни предмети като нагледност, която се определя от възрастовите особености на децата за нагледно-образно мислене, което предполага зрителна опора на предлаганите сведения. Прилагането на принципа за нагледност осигурява реализацията на една от важните задачи на обучението и възпитанието в началното училище – развитието на детското внимание и наблюдателност.

Принципът за индивидуален подход предполага обучението да бъде съобразено с индивидуалните познавателни способности и специфични интереси на всеки ученик, което все по-трудно се постига в съвременната класна стая.

Принципът за активност трудно се реализира в урочната единица, защото изисква учебният процес да бъде организиран така, че да съдейства за възпитаване у учениците на самостоятелност и инициативност. Все по-рядко се прилага принципа за обучение, ориентирано към действие, което да дава възможност на учениците да обмислят и дебатират проблеми.

В същото време, въпреки обявената за стартирала образователна реформа в България, не се полагат и основи на фундаментални умения, от които новите поколения имат остра нужда. Уменията за учене, базирани на креативност, критичност, дебатиране и комуникация, се нуждаят от незабавна реализация в учебния процес. Днес обществото все още не достатъчно компетентно в глобални области като информационна, технологична и медийна грамотности, но не е стартирало компенсирането на тези нужди и за идните поколения български граждани.

“Близо 65% от професиите на бъдещето към днешна дата все още не са ни известни и макар да знаем, че съвременната икономика има нужда не от чиновници, а от лидери, образователната методология в класната стая не е адаптирана от десетилетия. Децата все още се приучават да работят самостоятелно вместо в екип, стоят в редици един зад друг вместо да комуникират помежду си, заучават и възпроизвеждат знания вместо да решават проблеми.

Учебната система днес отразява уменията, необходими на едно индустриално общество, време, в което са отраснали нашите родители, но по никакъв начин не отговаря на изискванията на глобалния пазар и дигиталната екосистема, в която живеем днес”

Ивелина Атанасова, Председател на Фондация "Дигиталните деца"

Педагогически възгледи

 "Ученикът не е съд, който трябва да бъде запълнен, а факел, който трябва да бъде запален                                                             Плутарх

IMG_9453 (1).JPG

Иновативни инструменти в класната стая
Технологичният прогрес е изпреварил неимоверно принципите и методите на преподаване в нашето съвремие. Много ученици не намират смисъл в класно-урочната форма, губят интерес от уроците и задачите за изпълнение в клас. Дисциплината по време на учебния час също има пряко значение върху мотивацията за учене.
В класните стаи вече е поколението Алфа, което от най-ранна възраст интуитивно борави с всяка техника в домакинството. Те идват на този свят с представата, че всичко трябва да е ярко, зрелищно и сензорно. Моят свят кореспондира напълно на нуждите на това поколение. Първо, защото двамата ми сина са чудесен пример за отлична характеристика на нуждите на Z и Алфа-децата. Второ, защото моите лични познания в сферите на хардуера и софтуера са по-задълбочени от нуждите, които има един учител.


 

 

 

 

Интерактивна дъска
Използвала съм различни модели интерактивни дъски и съпътстващите ги софтуерни продукти по време на работата ми в Център за творческо обучение, 72 ОУ „Христо Ботев“ и 2. СУ „акад. Емилиян Станев“.
 В часовете по английски език използвам често дъска на E-Beam в пакет с интерактивните уроци на Cambridge -  Primary-I-Box. Игровият подход увлича всички ученици. Особен напредък наблюдавам при онези от тях, за които чуждият език е труден за усвояване. Желанието да опитат от магията на интерактивната дъска ги кара да преодоляват своите страхове и задръжки, които присъстват при класическия урок.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смарт устройства
От първия учебен ден стимулирам моите ученици да носят и използват своите електронни устройства за подпомагане на учебната единица. За мен бе предизвикателство да възпитам у тях култура на поведение и употреба на устройствата, на спазване на регламент за какви цели могат да се ползват. Споделянето с класа на ясни правила за използването на смартфони и таблети в час и междучасие донесе много бързо положителни резултати. Повечето ученици разполагат с такива технически средства, но не си позволяват да нарушават правилата. 
Водена от идеите на Сугата Митра за Облачно училище и силата на самообучителните възможности и нужди, които има всяко дете, окуражавам моите ученици да използват глобалната мрежа за източник на информация. Естествено, бързо всички стигнаха до извода, че информацията, до която достигат, не винаги е достоверна. Така по естествен начин достигнахме до основните правила, които трябва да спазва всеки интернет-потребител, за да отсява актуалната и истинна информация от всички останали. В начален етап учениците могат да бъдат отлично подготвени за критичен поглед към всяка новина, която достига до тях.

Обърната класна стая
В часовете по Човекът и обществото в трети клас (учебната 2016/2017 година) и четвърти клас (учебната 2017/2018 година) приложих елементи от този иновативен за България метод за обучение. Учениците сами избираха любима тема от учебната програма по предмета, подготвяха самостоятелно вкъщи презентация по урока и представяха през часа наученото у дома. Този подход донесе огромни позитиви по отношение на развиване уменията за презентиране у всяко дете, което взе участие. Подиумът пред дъската се бе превърнал в сцена на детското творчество, на разгърнатите възможности, а за някои от уроците, неочаквано отлични представяния предизвикваха бурни аплодисменти и възхита.

A Class Tablets
Като сертифициран учител за Team Model Smarter Classroom Program имам възможността да разработвам тестове и изпитни материали за работа с таблети по тази платформа. Удивително забавно са протичали всички тези уроци, защото децата работеха в групи  и с радост обсъждаха предизвикателствата и решенията на всяка задача.

 

 

Anchor 1

Възпитание и социализация  

Работя с удоволствие и желание. Най-голямото богатство на учителската професия са именно децата с тяхната чистота, необремененост и неповторимост.

Едни от най-съществените предимства в практиката ми са познанията и уменията, придобити от бакалавърската и магистърската степени по Социална педагогика. Широкият набор от психологически дисциплини подпомага индивидуалния подход към всеки мой ученик. Без значение от възрастта, за мен всеки ученик в училище е личност, достойна за уважение и нуждаеща се от конкретно, а не типово отношение.

Отличните взаимоотношенията между съучениците, топлата и приятелска атмосфера в класната стая, добротата и искреността в интеракциите по между си, са моя основна цел по отношение на соцализиращата функция на учителската дейност. Постижения в тази област се постигат трудно и след продължителна работа, но е щастие за всеки член на малката ни училищна общност, която формира класа, когато учебните дни се нижат, изпълнени с усмивки, приятелство, незабравими моменти на добронамерени жестове. Мога със задоволство да отчета, че агресията в класната стая на моя клас не съществува в нито една от нейните възможни прояви. За отличната атмосфера мой важен помощник е многофункционалният инструмент Class Dojo, който позволява да бъдат стимулирани всички позитивни прояви, които аз като учител искам да развивам у моите ученици, както и да маркирам всички процеси, нуждаещи се от преодоляване. Системата от натрупване на положителни точки влияе пряко върху детското поведение, всяка добра постъпка, проява на знания и активност в учебния процес се награждават освен вербално, но и с точки, със състезателна класация. Първоначално, учениците са увлечени от събирането на положителни точки, но с течение на времето, многото положителни точки водят до съществената промяна в личността на детето.

Освен точковия елемент, Class Dojo предлага и отлични възможности за създаване на ученическо портфолио, свободата детето да отбелязва важните моменти в клас и училище в собственото си досие, правейки снимки, видео или записвайки текст в специализирания раздел, който Class Dojo е създал за това. По този начин се развива личната мотивация да правиш незабравими и красиви неща, за да можеш да ги отбележиш за себе си.

Програмата крие още възможности за стимулиране и провокиране на позитивно поведение, успешна учебна реализация и стремеж към положителна личностна промяна с кратките филми Growth Mindset.

Друга основна цел във взаимоотношенията с всички мои ученици е да възпитавам у тях съзнанието за активно гражданско общество, етични норми и познаване и спазване на законите в България. Дългогодишният ми опит като обществен възпитател в район „Овча купел“, Столична община, е формирал у мен особена чувствителност към децата, извършители на противообществени прояви. В класната стая пренасям всички онези послания, които имат превантивен характер, защото днес семейството отделя все по-малко време за общуване и налагане на етичните норми в своята микроинституция. Все повече деца влизат в конфликт със Закона, породен от детско увлечение, непознаване на нормативната база, с неосъзнати представи за „агресия“, „кражба“, „материална вреда“ и др.

Често каня родители от класа да присъстват в часове, спортни мероприятия и извънкласни дейности.

Приобщаването на най-значимите възрастни за детото в образователния процес гарантира осезаемо повишаване на успехите в училище. Създаването на общност между институциите на семейството и училището, носи позитиви за всеки ученик, благодарение на общата подкрепа, единомислието и общото целеполагане.

20170222_173217.jpg

Геймификация на учебния процес

В часовете по английски език, които водя през последните години, винаги включвам елементи на игра и забавление. Ученето става неусетно, състезателният елемент създава динамика и отлично насторение, а децата се радват на различния подход. Обичам да използвам Kahoot!  при по-големите ученици, защото така се учат на отговорна и смислена употреба на мобилните устройства в учебния час.

Обичам да пеем и танцуваме с по-малките ученици, защото овладяването на чужд език преминава през приятни емоции, дейно участие и много усмивки.

91437010_1463908847132957_49758532889781
90774259_264412374568792_227675271038658
91342866_539613733362244_447465315411322
91592779_293677508261776_376794455932613
bottom of page